Bilişim Sektörü Destekleri

Bilişim Sektörü Destekleri

Bilişim Sektörü Destekleri, Türkiye’de bilişim sektöründe (yazılım, bilgisayar oyunu, internet, mobil uyguluma vb.) faaliyet gösteren firmalara yönelik sunulan geri ödemesiz desteklerdir.

  • Sermaye şirketi olunması ve yurt içi marka tescil belgesine sahip olunması durumunda ihracat odaklı firmalar Bilişim Sektörü Desteklerinden yararlanabilmektedir.

Destek Unsurları

Belgelendirme Desteği

Pazara girişte zorunlu olarak istenen ya da pazara giriş için avantaj sağlayan belgelerin harcamaları 4 yıl süreli olmak üzere desteklenir.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Geliştirme Desteği

Mobil uygulama ve bilgisayar oyunları için yazılım lisans kiralama giderleri ve istihdam edilen personelin (en fazla 2 personel) aylık brüt ücretlerine yönelik harcamaları belli oranlarda en fazla 1 yıl süre ile desteklenmektedir.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Komisyon Desteği

Bilgisayar oyunu ve mobil uygulama geliştiren şirketlerin yurtdışında satışa yönelik uygulama ve oyun platformlarına ödedikleri komisyon bedelleri belli oranda desteklenmektedir. Şirketin bu destekten yararlanabilmesi için ilgili uygulamayı ya da oyunu kendi adına pazarlaması ve platformda hesabının bulunması gerekmektedir.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği

Şirketler yaptıkları dijital ürünün yurt dışına pazarlanmasına yönelik gerçekleştirdikleri;

  • Yerelleştirme (Lokalizasyon),
  • DVD Hazırlama – Çoğaltma,
  • Barındırma (Hosting),
  • Görsel, Yazılı, İşitsel Medya, İnternet Reklamları ve İnternet Sitesi hazırlamalarına yönelik giriş giderleri 4 yıl süreli desteklenir.

Danışmanlık Desteği

Şirketlerin hizmetlerini pazarlamak istedikleri ülkeye yönelik pazarlama stratejisi, yurt dışı pazar yapısı araştırması ve pazara giriş araştırmasına yönelik harcamaları 4 yıl süreli olarak desteklenir.

Marka Yurtdışı Tescil ve Korunma Desteği

Şirketlerin ürün/hizmet tescil harcamaları ile yurt içinde tescili sağlanmış bir markanın yurtdışı tescili ile korunmasına yönelik yapacakları harcamalar 4 yıl süre ile desteklenir. Tanıtımın öncelikli ülkelerden birine yapılması veya firmanın merkezinin 4,5 ya da 6. Teşvik bölgelerinde olması durumunda destek oranı %60 olur.

Bireysel Fuar Katılım Desteği

Şirketlerin bilişim, eğitim, film, yönetim danışmanlığı, yayıncılık ve lojistik sektörlerinde faaliyet göstermeleri durumunda bakanlıkça belirlenen fuar, kongre, konferans, seminer, festival ve film marketleri gibi etkinliklere bireysel katılımları desteklenmektedir.

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği

Şirketlerin sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet göstermeleri durumunda yurtdışında yerleşik yabancı bir şirketi satın almalarına yönelik gerçekleştirilecek harcamalar desteklenmektedir. Yurtdışında satın alınacak şirket belirlendikten sonra danışmanlık hizmeti alınmadan önce Ticaret Bakanlığından ön onay alınması şartı aranmaktadır.

Yurtdışı Birim Desteği

Bilişim şirketlerinin veya işbirliği kuruluşlarının doğrudan veya yurt dışında faaliyet gösteren şirketleri ya da şubeleri aracılığıyla açtıkları birimlerin kira giderleri 4 yıl süreli olarak desteklenir.

Yurtdışı Tanıtım Desteği

Şirketlerin yurtdışında düzenlenen fuar, kongre, konferans ve bağımsız tanıtım programı kapsamında yapılan tanıtımlarına ilişkin sponsorluk, reklam, tanıtım, danışmanlık, katılım ve organizasyon giderleri belli oranlarda desteklenmektedir.

Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.