TEYDEB 2.0 – Sanayiciye 1,2 Milyar Liralık Destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanının yaptığı açıklama ile akıllarda soru işareti yaratan ve beklentileri karşılamaya yönelik TEYDEB 2.0 hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. TEYDEB 2.0 öz itibari ile TÜBİTAK tarafından sağlanan devlet destekleri ile sizleri buluşturan TEYDEB platformunun yenilenmiş versiyonudur. Bu iki mekanizma olarak birbirine çok benzese de, sanayiciler açısından farkları bulunmaktadır. Bu farklar, proje değerlendirme ve izleme süreçlerinde karşımıza çıkacak olup, projelerin artık girdi niteliği kadar çıktı niteliği göz önünde bulundurulmaktadır. Yaratılan yeni ekosistemde, projeler girdileri ve teknoloji ve bilgi birikimine yaptığı katkılar, çıktılar, hedeflerdeki başarı oranı ve ticarileşme potansiyeli açısından da değerlendirilmektedir. Daha önce, araştırma ve geliştirme odaklı yürütülen TEYDEB projeleri, artık değer odaklı da yürütülmekte olacaktır.

Tübitak Ar-Ge projersinde amaç cari açığı azaltacak nitelikteki ürün ve teknoloji geliştirme projeleri desteklenecek. Yeni sistemde Sanayi Ar-Ge ve Yenilik Destekleri, Teydeb SADE adı altında sadeleştirilmekte ve ülkemiz için belirlenen öncelikli alanlarda / sektörlerde açılacak çağrılar ile dönemsel olarak erişilebilir kılınmaktadır.

Kurum : Tübitak-Teydeb

Program: Sanayi Destekleri (SADE) ve Arayüz Destekleri (AYDE)

Destek Oranı: Büyük ölçekli kuruluşlar: %60 – KOBİ: %75 Hibe

Desteklenen Giderler:

Personel Gideri

Seyahat Gideri

Alet/Teçhizat/Yazılım/Yayın Alımları

Danışmanlık ve Hizmet Alımları

Malzeme ve Sarf Alımları

Genel Giderler

Şu anda açık bulunan TEYDEB 2.0 – SADE programı çağrısı 31 Aralık 2018’e kadar açık olacak olup, bu tarihten önce başvuru sağlanması gerekmektedir. Değerlendirmeler, 31 Aralık’tan sonra değil, başvuru ile hemen başlayacak olup, hakem heyetleri ile değerlendirilecektir.

Daha fazla bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz : ege@vizyondestek.com

hakan@vizyondestek.com

info@vizyondestek.comBir cevap yazın