Sanayi 4.0

Sanayi 4.0 : Akıllı Fabrikalar

Sektörel gereksinimlerin hızla arttığı günümüzde, teknolojik imkan ve buluşlar da artıyor ve endüstriel devrim niteliğindeki Sanayi 4.0 karşımıza çıkıyor.18.yüzyılın sonunda buhar ve su gücünün makinelerde kullanımı,20.yüzyılda elektrik enerjisi ve seri üretime geçiş,1970’lerin başında üretimin bilişimle senkronize edilmesi,bugün Sanayi 4.0 devriminin geçmişini oluşturuyor.

Sanayi 4.0 ilk kez 2011 yılında Hannover Sanayi Fuarı’nda ortaya kondu, Alman hükümeti tarafından geliştirildi. Amacı, “Nesnelerin İnterneti” ilkelerinden yararlanarak her biri farklı bir bilgisayar tarafından yönlendirilen makineleri, bir bütün olarak ana bilgisayarların kontrol etmesi ve üretim bandındaki her elemanın internet ağı yardımıyla koordine olmasıdır. Böylelikle üretimde hız ve esneklik sağlayarak , maliyetleri büyük oranlarda düşürülmesi ve rekabet gücünü arttırılması öngörülüyor. Birbiriyle veri alışverişi yapan makineler ürünün kalite kontrolünü yapıp, hataların hızlı tespitini yapacak. Tüm bu sürecin yönetildiği akıllı fabrikalarda üretim büyük veri analiziyle daha verimli hale gelecek.

Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK : “2015 yılında, biyoteknoloji, girişimcilik, kamu-üniversite-sanayi işbirliği stratejilerinin de aralarında bulunduğu 13 farklı strateji belgesini ve eylem planını uygulamaya aldık. Nanoteknoloji, otomotiv, yazılım ve makine stratejilerini de önümüzdeki dönemde uygulamaya başlayacağız. Kamu desteği ile Ar-Ge faaliyeti yürüten, çalışmalarını teknolojik bir ürüne dönüştüren ve üretime başlayan işletmelere, kamu ihalelerine katılmalarını sağlamak amacıyla, iş bitirme belgesi yerine geçen “Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi” vermeye başladık. Bugüne kadar verilen 70 belgeyle giri- şimciler, yaklaşık 1 milyar liralık kamu ihalesi kazandı.Sanayi İşbirliği Programı ile başta sağlık, enerji ve ulaşım sektörlerinde olmak üzere 10 milyon dolar ve üzerindeki kamu ihalelerine katılmak isteyen uluslararası firmalara, yerli üretim yapmaya yönlendirdik.”

Vizyon Destek olarak firmanızın yararlanabileği tüm destekleri sizler için belirliyor, Sanayi 4.0 devrinin dinamik ve gelişen bir parçası olmanız ve yatırımlarınıza en iyi geri dönüşünü sağlamak adına sizlere danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunuyoruz.

Bir cevap yazın

Destek İçin

YAtırım fırsatları hakkında bilgi sahibi olmak için iletişime geçin…online.